Щиро дякую, Олександре!
Ваші коментарі завжди приємно читати, вони докладні і слушні, з них можна почерпнути чимало корисного. А що, справді стиль аж такий впізнаваний? Так, оця клята деталізація… принаймні у трьох місцях вона стовідсотково надмірна, вже помічаю. Спробую поборотися.
Шприц-тюбик – гарна ідея! Хоча нібито в цивільній науковій лабораторії для зберігання зразків препаратів зазвичай використовують ампули, там є обладнання для їхньої запайки, а от чи є устаткування для шприц-тюбиків? Чи я оце вже відстаю від життя? Але ще існує така зручна штукенція, як пластикові флакони… Це треба буде обміркувати.
Переслати рецепт - ні, не вийде, це ж органічні речовини, там розписати склад – ціла історія, якийсь не той напрямок розташування бензольного кільця може змінити всю активність.
Як переслати ампулку або флакончик? А хіба це складно? Адже міжнародні перевезення товарів і пошти відбуваються й під час карантину. Дядько зухвало скористався службовим становищем, надіслав посилку якомусь приятелеві-науковцеві в Україні за системою офіційного обміну, щоб ніхто не доскіпувався, а той вже переслав батькові хлопчика поштою або кур’єром, або через якогось водія з власної організації. Або дядько передав посилку напряму через якогось далекобійника-українця, усюди ж є наші люди. При фірмовій українській схильності до аферизму і кумівства усе можна організувати. Саме тому батько попереджає сина, щоб той нікому про ці ліки не казав, бо дядечко там нахімічив щось не зовсім легальне. Чи, може, варто на це натякнути якось докладніше?
Стосовно пубертатних проблем – а хіба «рука в штанях» так вже заважає великим звершенням? Мені здавалося, що це не має прямого стосунку до сюжету, тому не схотілося на це відволікатися. Або, може, варто натякнути? І стосовно «не чув про війну» - так, це в мене хиба, звісно ж, чув, проте для нього це щось дуже далеке, таке, що навіть не одразу згадується. Краще, щоб все ж таки згадав, а то виглядає аж надто інфантильним.
А тепер трохи про «Світлий бік»:
Цитата:
чи варто очікувати умовного сиквелу, де всемогутній рятівник світу перетворюється на тирана?
Ні, не варто. Якщо моделювати ситуацію реалістично, то з часом ГГ радше перетвориться на юнака з тяжким ПТСР і депресивним психозом, і до нього доведеться приставити особистого психотерапевта. Бо до всемогутності там насправді далеко, а бути знаряддям знищення (навіть гадів) психологічно тяжко. Бо ГГ все ж таки по натурі добра дитина.
Цитата:
Всі ворожі солдати однаково гинуть від фагів ГГ
Ні, ані в якому разі! Було ж таке: «Проте згодом з’ясувалося, що вони завзято «жерли» будь-яких мерзотників, а от навіть окупантів винищували не всіх поспіль. Найменш жорстокі й тупі після атаки фагів лише непритомніють, проте не гинуть». Мабуть, оце далі невдала фраза про «цілі їхні батальйони», бо насправді не цілі – хтось лишається.
Тобто, як працює «вірус на макрорівні»? Те, що безпосередньо знищують «фаги» - це особи з певними деструктивними особливостями свідомості, які в умовах безкарності починають становити фізичну небезпеку для людей довкола. Тобто, це схильність до садизму, немотивована жорстокість заради розваги, насолода руйнуванням і вбивством, хвороблива жага влади, прагнення до всеосяжного панування з винищенням або приниженням слабших, патологічна жадібність зі схильністю винищувати все, що заважає вдовольняти свої забаганки. Тобто, речі, які вже досягають стадії клінічної патології. Є такий психологічний комплекс, при наявності якого людину вже важко назвати людиною, бо в неї практично відсутня здатність до співчуття і милосердя. І оцих «антивірус» одразу знищує. Але навіть серед окупантів такі не всі – там є й такі, хто просто, наприклад, служить в армії, але не є клінічною потворою, просто пристосовується до оточення. І такі не гинуть – їх беруть у полон, і згодом вони здатні жити як нормальні люди, не становлячи ні для кого загрози. Водночас і серед «своїх» зустрічаються аналогічні покидьки, і їх «антивірус» може нищити так само.
Тобто, цей «антивірус» - дуже вузькоспеціалізований інструмент. Він лише позбавляє людство найбільш фізично небезпечних особин. Але в людей є й інші вади – але з цим їм вже доведеться розбиратися самостійно.
Цитата:
сила навіть не "наша", а прислана з закордону, фактично такою ж гуманітарною допомогою,
Чому ж «не наша», створив її саме «наш», а що використав чужі наукові потужності – то справа випадку. І трансформація стимулятора в антивірус – теж справа випадку. Можливо, в іншої людини він отак не вбудувався б в організм. Питання в тому, що от така штука раптом випадково з’явилася – а чи вдасться її використати справді на благо, чи знову сплюндрують, як плюндрували багато цінних і корисних речей?
Цитата:
вони не забувають про людей, народ.
Цитата:
Решта ж країни може займатися, чим завгодно, головне не бути поганим. Медитувати там чи вишивати. Ні, при бажанні вони можуть приєднатися до переможного походу, але по суті вони йому не потрібні. На відміну від повстанців в ЗВ.
Ні, це не вірно. Решта країни вже багато зробила й так - хоча б те, що не пустила до себе окупанта. Принаймні, пручалася достатньо, аби окупант від неї бодай тимчасово відступився і пішов на тих, хто не пручається. В країні є звичайні люди, чия задача – просто жити і розвивати свою країну. Їм не потрібні «переможні походи» - і це, власне, і є нормальна поведінка психічно здорових людей. А ще є армія, це її робота – захищати оцих мирних громадян. Те, що вона рушила в «переможний похід» - це необхідність, щоб запобігти новому нападу, і водночас «гуманітарна допомога» захопленим країнам. Навіть до певної міри навіть допомога самому народу окупантів – бо якщо винищити усіх збочених, то ті, хто нормальні, зможуть нарешті жити і розвиватися, а не скніти під черговим тоталітарним режимом.
Цитата:
"Дочекайтеся кінця світу і тоді прийде Спаситель, і всіх врятує. Головне бути гарними людьми і Вам навіть нічогісінько робити не доведеться".
Ні, таке аж ніяк не малося на увазі. Чекати кінця світу, звісно, не варто. Але проблема у тому, що якщо ставитися до зла поблажливо, намагатися з ним «домовлятися», вважати його «частиною європейського простору» і «важливим торгівельним партнером» замість того, щоб вчасно вломити по рогах - воно рано чи пізно таки спричинить кінець світу. А пацифісти будуть гинути, кліпаючи очима і не розумічи, що відбувається, і за що це їх так. На жаль, нинішня поведінка міжнародної спільноти стосовно терористів виглядає саме отак самовбивчо. А далі лише розвиток теми – що саме могло б потенційно статися і за яким сценарієм.
Щодо «Спасителя» - то у Вас вже почала розгортатися в уяві якась надто глобальна картина.

Ні, «антивірус» - не «Спаситель». Це не містична і не міфологічна, а суто біологічна істота. Його «фаги» не можуть одним махом охопити весь світ, вони діють на невелику відстань, потребують часу для накопичення, після викиду фагів хлопцеві стає зле. Тобто, це як міномет поліпшеної дії, тільки біологічний. Не більше. Він лишається доволі вразливим і постійно потребує і психологічної, і фізичної допомоги. Саме тому його побратими ховають від усіх – щоб ніхто про нього не дізнався й не знищив, бо навіть свої можуть продати. Адже якщо він розпочне нищити також і «своїх» паразитів (а це буде, бо фагам байдуже, чиї саме паразити) – його ж аж бігом об’являть загрозою для суспільства і спробують ліквідувати. Тобто, там усе доволі складно й неоднозначно. І на підставі чого в нього «сила виросте»? Він же не маг, а фізичні можливості мають межі.
А загалом для суспільства це просто певна випадкова еволюційна можливість. «Підтримка штанів». Адже суспільство не може виявити всі свої здатності до створення чогось прогресивного і конструктивного в умовах постійної загрози війни і знищення. От чому Україна завжди так кволо розвивалася? Тому що замість розвитку люди весь час воювали, а те, що встигали створити – руйнувалося під час війн, окупації або грабунку власними ж паразитами. А тут виникла можливість трохи підчистити найбільш агресивні деструктивні елементи і дати людям можливість розвиватися без них. Проте далі вже само суспільство мусить думати, як йому рятуватися і що створювати. Тобто, це лише «…шанс збудувати світ, в якому люди не поводитимуться як паразити». А чи його використають? Бо бути «гарними людьми» – це теж доволі складно.
От, якось так. Пастораль і тотальне спасіння не передбачені. Все складно, тяжко і похмуро.
Ще раз щиро дякую за Вашу увагу до оповідання і такі цікаві коментарі! Є над чим поміркувати. Певно, щось у мене недостатньо точно висловлене, треба виправляти.
Вам теж бажаю успіху у конкурсі!
