Олександре, дякую за уважний і докладний розбір, і за одиничку!
Олександр Ігнатенко писал(а):
Вадим стверджує, що народився в мирний час коли війн на світі немає, а наприкінці згадуються якісь міжплемінні чвари у Сахарі.
Слушне зауваження. Треба буде уточнити.
Олександр Ігнатенко писал(а):
Тобто, у різних істот, цивілізацій, культур різні уявлення про однакові речі.
Саме так. Про це й мова. І ще - що навіть правильні речі при їхньому надто радикальному поданні можуть стати не дуже добрими. І різниця уявлень може бути дуже великою. Наприклад, у прибульців в оповіданні навіть світло інше, тобто побачити щось так, як вони, можна лише при освітленні, звичному для них і незвичному для людей. І це будуть зовсім інші картинки світу. Те ж саме стосується й нашої звичної культури, яка насправді дуже однолінійна - або так, або неправильно. А насправді варіацій може бути купа, і не лише у версії постмодернізму. Наприклад, що люди знають про тамільську культуру? А вона насправді відрізняється від нашої не менше, ніж інопланетна. Все, що про неї згадується - це історичні дані, а не фантастика, і це лише невеличка частка. Бо у тамілів ще й усталений матріархат - єдиний на нашій планеті. А позаяк це вельми численний народ, то свої традиції вони вдало розповсюджують... Просто люди у нас до того, що для них незвично, зазвичай дуже неуважні.
Олександр Ігнатенко писал(а):
Прийняти версію прибульців, бо вони сильніші.... Тож мораль тут дуже слизька і я не можу з нею погодитися.
Аж ніяк. Прибульці лише наштовхнули людей на згадку про сенс таких речей, як співпраця і конкуренція. Бо у нас вважається "двигуном прогресу" саме конкуренція, але насправді це не так. Бо все, що створили люди, вони створювали завдяки саме співпраці. Якби вони лише конкурували, то просто б перебили одне одного, і від людства мало що лишилося. Жодна промисловість неможлива без свідомої співпраці багатьох людей. Тобто нам усім на суспільному рівні втовкмачують хибне уявлення. Вадим був готовий конкурувати з Кальяні за першість у відкритті, але вона, навпаки була готова співпрацювати, і саме це виявилось ефективнішим для загальної справи, ніж конкуренція. І герої зрозуміли це самі. А симбіоз прибульців тут, власне, ні до чого. Це просто одна з варіацій культури. Більше думати про співпрацю людям варто не тому, що це сказали якісь інопланетяни, а тому що це насправді ефективно. Якось так.
Успіху навзаєм!
